Atlantská škola
Home Kalendář kurzů Studijní plán Články a recenze Registrace Kontakt
[ LOGIN ]
Články o Atlantidě
Spirituální psychologie
Starodávné civilizace
Třetí oko a intuice
Spirituální integrita
Hvězdy a krystaly
Lightworker
Fyzické tělo a instinkt
Láska a komunikace
Recenze

Vnímání reality druhého

PUBLIKOVÁNO: 05.03.2018, AKTUALIZACE: 05.03.2018

Procházím se v parku. Před sebou vidím prarodiče a dítě ve věku 5 let. Dítě něco udělá a děda na něho zakřičí: „Nedělej to“ a dá mu na zadek.

V tu chvíli mi hlavou proběhne myšlenka - pokud se děda – tedy dospělý muž - nespojí s aspektem vnitřního dítěte v sobě, nemůže nikdy pochopit, jak se cítí jeho vnuk. Mohou se mít rádi, ale nikdy si nebudou skutečně rozumět.

Každý vnímáme realitu jinak. To nejlepší, co můžeme udělat, je porozumět vnímání reality druhého. A vidět ji jako skutečnou. Uvidět, pocítit, uslyšet, uznat, porozumět, vnímat realitu druhého, ať je to jakkoliv těžké. Být s druhým člověkem v místnosti a setkat se s ním emočně i mentálně.

Pokud to neuděláme, odpojujeme se od reality tohoto člověka, nechceme ji vnímat a neuznáme ji. Žijeme pak ve vysněném vztahu, který nemá reálný základ.

Pokud máme pocit, že nám partner nerozumí a ani nechce rozumět, začneme mezi sebou bojovat způsobem - když ty neuznáváš mou realitu, mé pocity, mé problémy, tak já neuznám tvou realitu, tvé pocity a tvé problémy.

Pokud náš partner otevřeně prožívá emoční bolest a my ho v tomto stavu necháváme, je to to samé, jako ho nechat v pekle. Můžeme porozumět jeho nepříjemným pocitům a procítit emoce, které nám přicházejí. Neutíkat před tím.

Blízkost ve vztahu může být důležitější než vaše osobní pohodlí ve vztahu.

Chce to odvahu se naladit na realitu druhé osoby. Pokud uvidíme a procítíme realitu druhého člověka, můžeme se podílet na změně jeho emočního stavu.

Pokud je to pouze jednostranné nebo tento člověk toho využívá a není schopen sebereflexe, je lépe ze vztahu odejít.

Být si s někým blízko naplňuje potřebu blízkosti a intimity. Je to jedna z lidských potřeb, která potřebuje být naplněna. Je to pocit, že jsme s někým, kdo nás plně vnímá a přijímá.

V partnerských vztazích se v nás může otevírat bolest, kterou jsme zažívali, když jsme od rodičů blízkost potřebovali, ale nedostali ji.

Rodiče tu pro nás nebyli a proto jsme se emočně uzavřeli. Tato část se může projevovat odmítnutím se spojit s druhým, nebo se mu otevřít jen do určité míry.

Jaká je vaše základní potřeba v partnerském vztahu? Intimita ve vztahu může být vaše priorita. Spojení, blízkost, být viděn, slyšen, pocítěn, pochopen, rozpoznán, uznán. Je to vidět, že mohu být milován za to, kým jsem, a ne za to, co dělám, co umím, čeho dosahuji.

Všimněte si, kdy se odpojujete od svého partnera. Co na něm odsuzujete a proč s ním nechcete v té chvíli být ve spojení? Jakému procítění úzkosti se vyhýbáte? Buďte autentičtí. Prociťte pocity studu a strachu v této části, porozumějte jí a naplňte její potřeby.

Co cítíte, když k vám chce někdo přilnout? Bojíte se? Ve kterých situacích od sebe odháníte partnera? Nemůžeme být vědomí, když od sebe odháníme lidi.

Nechme se plně poznat jinou osobu. Skutečně poznejme jinou osobu. Poznejme navzájem své potřeby. Konfrontujme se. Ten druhý rozhoduje, jestli nám je naplní. Pokud to udělá, odevzdejte se naplnění této potřeby.

Nebojte se být zranitelní. Nedělejte druhým to, co by bolelo vás. Vzpomeňte si, jak vás bolelo to, co dělali vaši rodiče, když jste nedostali to, co jste potřebovali.

Pokud jste našli partnera, který také s vámi chce mít intimní vztah a vzájemně si naplňovat potřeby; pokud ve vztahu žijete svou pravdu, ukazujete své skutečné pocity a vzájemně si naplňujete své potřeby, našli jste řešení problému, kterým jste trpěli, když jste byli malé děti. Někdo vás skutečně vidí a chce.

A tento stav pak můžeme zažívat ve vztahu s jakýmkoliv člověkem :)

Ivana Valová, inspirace Teal Swan


[ HOME | KALENDÁŘ KURZŮ | STUDIJNÍ PLÁN | ČLÁNKY A RECENZE RSS | REGISTRACE | KONTAKT ]

Atlantská škola
Design a tvorba stránek Business Logic s.r.o.