Atlantská škola
Home Kalendář kurzů Studijní plán Články a recenze Registrace Kontakt
[ LOGIN ]
Články o Atlantidě
Spirituální psychologie
Starodávné civilizace
Třetí oko a intuice
Spirituální integrita
Hvězdy a krystaly
Lightworker
Fyzické tělo a instinkt
Láska a komunikace
Recenze

Oběhová soustava a brzlík

PUBLIKOVÁNO: 18.10.2016, AKTUALIZACE: 04.03.2018

Oběhová soustava reprezentuje naše interakce s prostředím, tedy mezi tím, co přijímáme, a mezi tím, co jsme schopni nechat být. Když se ve svém prostředí cítíme dobře, když dostáváme vše, co potřebujeme k životu, a dokážeme nechat být vše, co je pro nás nepříznivé, bude náš oběhový systém fungovat řádně.

Některé záležitosti musíme nejprve prožít, abychom jim uvěřili. Někdy potřebujeme zažít prostředí bezpodmínečné lásky, abychom si vzpomněli, že existuje. Není pravda, že nejprve musíme danou kvalitu vyzařovat a až pak ji potkáme u druhých. Některé věci nejprve přicházejí z našeho okolí, abychom se změnili.

1. Srdeční centrum je branou do duše. Zastupuje emoce a pocity, lehkost života, přátelství, flexibilitu, srdečnost, odpuštění, schopnost intimity, soucit, lásku, důvěru, dále velkorysost, sympatie, oddanost, naději, radost z kontaktu, chuť do života, umění přijímat, schopnost vcítit se a vnímat krásu. Srdce představuje centrum lásky a jistoty a je spojeno s tématem spolupráce, rezonance, udatností a odvahou (lví srdce) a naší identitou, probuzením ducha, prvotním osvícením, nadhledem, oceněním rozmanitosti.

Stav našeho srdečního centra ukazuje, jak jsme ochotni vyjadřovat srdeční záležitosti a přijímat, jak jsme ochotni si vzít něco k srdci. Udržuje v pohybu životní energii a řídí životní rytmus. Činnost srdce se skládá ze tří hlavních složek. První nám dává odvahu a chuť do života (víru), druhá nás plní touhou po kontaktu s ostatními (láskou a nadějí) a třetí nás udržuje ve spojení se zdrojem. Při správné funkci je člověk citově založený, vyrovnaný a je ochotný pomoci. Nerovnováha se projevuje nenávistí, záští a zlobou, zármutkem a vztekem, egoismem a osamělostí, zesílenou kritičností, vlastnickými nároky, přehnanými požadavky, náladovostí, neúčastí, depresí, žárlivostí, lakotou, chladem a bezcitností, přehnanou zranitelností a přecitlivělostí, sabotáží vlastních cílů, závislostí na lásce druhých lidí, stálým strachem z odmítnutí a smutkem, obětováním veškeré radosti srdce ve prospěch úspěchu a potvrzení - rád by dával lásku, ale má strach ze zklamání, a proto se raději obklopí pancířem odmítavého stanoviska. Srdce přijímá a hlas vydává. Afirmace: Miluji.

Hrudní centrum zastupuje naplnění potřeby sounáležitosti a potřeby někam patřit. Jaké bylo vaše období od 7 – 9 let? Kdy jste se poprvé zamiloval? Jak silná je vaše láska? Milujete podmínečně nebo bezpodmínečně? Které slova vás napadnou, když se řekne podmínečná a bezpodmínečná láska? Cítíte se bezmocní, když milujete? Je pro vás těžké dělat rozhodnutí? Máte organizační talent a dokážete si svůj život dobře zorganizovat? Jste úspěšnými vyjednavači?

Vnitřní dítě udržuje kvality emocionální spontánnosti a upřímnosti, zvědavosti a svobody být veselý a hravý. Nebere nic a nikoho jako samozřejmost a zkoumání a dozvídání se o životě mu připadá zábavné, např. sleduje mraveniště celé odpoledne, a to pokud se necítí přidušené a znuděné nedostatkem svobody. Vnitřní dítě projevuje nadšení, radost a hýčká si své sny a fantazie. Při nevyváženém kontaktu je nervózní, neklidné, frustrované, znuděné a apatické, a potřebuje více svobodného vyjádření. Nejste příliš kultivovaní na to, abyste se dělili o své sny nebo abyste cítili úžas a údiv v přítomnosti hbité veverky, protože si myslíte, že by bylo příliš nevyzrálé je vyjadřovat? Pohlížíte na svého partnera se zvídavostí a vzrušením, odhodlaní ho více poznat? Jsou vaše vztahy živé, láskyplné a proměnlivé, nebo znuděné a předvídatelné?  Dovolíte si u dobrých filmů smát se a plakat?

Většina závislostí je výsledkem potlačení a kontroly vnitřního dítěte. Pokud je vaše vnitřní dítě spontánní a tvořivé, můžete se bavit bez alkoholu a drog, zpívat bez zábran, tancovat a dělat pohyby volně a výrazně, malovat, ať už máte nebo nemáte talent, zajímat se o cokoliv, neustále tvořit a vymýšlet nové věci, žít naplno a bavit se, při zkoušení nových věcí se cítit v bezpečí a být šťastný a zdravý.

Autenticita chce odvahu a také uvědomění si sebe sama plus vlastní sebepřijetí. Sdílením svého vnitřního světa se můžeme stávat zranitelnými. Někdy čelíme kritizování a odsuzování. Na druhou stranu nám naše vnitřní síla čišící ze sebepřijetí nedává moc prostoru pro to se reakcí okolí trápit. Všichni jsme si podobní a vědomí nás všech dohromady je naším poutem - tím, co nás spojuje. Máme-li dost síly a odvahy dělit se o své vnitřní poklady s druhými, bohatě se nám to vrací zpět. Právě pro tu mezilidskou, neviditelnou, ale existující, napojenost na všechno kolem. Máme moc obohacovat se navzájem. Umět se odhalit ne tím, že se svlečeme ze šatů, ale tím, že ukážeme světu, kdo doopravdy jsme, to je skutečná cesta, pravda a láska. Mějme sílu být stateční a důvěřujme svému srdci. To jediné s námi zůstává napořád.

Intimita znamená, že se cítíme natolik bezpeční, že se nebojíme odhalit skutečnou pravdu o nás samých, neuhlazenou, skutečnou. Povede-li se vytvořit prostor, kde jsou dva lidé natolik svobodní, že dokážou odhalit vše, co je tíží, pak se toho závaží časem zbaví.

2. Barvy. Zelená je barva přírody a léčení. Je to nejklidnější barva, která představuje kvalitu být se sebou spokojený. Nacházíme v ní uspokojení, pokud ve svém životě udržujeme rovnováhu chvění vzruchu žluté barvy, a chvění klidu modré barvy. Symbolizuje hojnost, růst, nový začátek a rozvoj.  Je barvou klidu, rovnováhy, regenerace, naděje a soustředění. Působí stabilně, vzbuzuje důvěru, důstojnost a smíření. Odmítat zelenou barvu mohou lidé, kterým chybí vnitřní stabilita, jsou přehnaně ctižádostiví a užívají moc nad lidmi. Zelený paprsek způsobí zklidnění, regeneraci, uklidňuje nervy, pomáhá při nevolnosti, mrzutosti, bolesti hlavy, klaustrofobii, detoxifikuje a zabíjí bakterie, reguluje výměnu látek a nervový systém, příznivě působí na astma, cukrovku, kašel, zánět kloubů, vysoký krevní tlak a na křeče.

Každý člověk má svou životní barvu. Je to jako mít na sobě barevné roucho. Každá barva vykazuje podobné osobnostní rysy, vyjadřování, archetypy a způsoby chování. Zelená osobnost je velmi inteligentní, energická a veselá, organizovaná a efektivní, rychle myslí. Miluje myšlenky a koncepce, ale žádné detaily. Má ráda výzvy a rizika, má silnou vůli a ráda diskutuje. Musí mít vše pod kontrolou, jinak je frustrovaná stresovaná a plná starostí. Chtěla by všemu rozumět a vše poznat a miluje duševní výzvy. Chce vědět všechno, rychle se učí a hromadí diplomy. Je ctižádostivá a často je to workholik.

3. Prsa. Prsní žlázy po porodu produkují mateřské mléko. Každý prs je složen z 15-20 laloků, které připomínají hrozen vína na dlouhé stopce. Buňky prsní žlázy produkují mléko, které odtéká do mlékovodů ústících na bradavce. Bradavka obsahuje pojivovou tkáň, hladkou svalovinu a četná nervová zakončení. Dvorec je tmavá kůže okolo bradavky. V prsu je rovněž vyvinuta bohatá síť lymfatických cév. 

Prsa jsou výrazem ženskosti a výživy, přijímání a dávání. Pravý prs u pravačky se týká náklonností, čili těch, koho nosíme v srdci (manžela, matku, přítelkyni). Silná emoce spojená s bolestí z odloučení od drahé bytosti může u pravačky postihnout pravý prs. Levé ňadro se týká mateřského aspektu, koho považujeme za své dítě, tato emoce rezonuje s pocitem opuštěnosti prožívaným v dětství, když jsme samy byli pod matčinými křídly. U levaček je tomu naopak. Necítím hněv nebo zklamání vůči někomu, kdo je mi citově blízký? Nezranilo mě odmítnutí, opuštění nebo zrada ze strany muže, jehož miluji? Dotkněte se svých prsou.  Jsou spokojené? Afirmace: Mé prsa jsou plné života.

Bulky v prsu jsou jakékoliv pevnější nebo zvětšené oblasti, které mohou být v prsní tkáni cítit na pohmat, či dokonce vidět. Jen asi jedna z deseti bulek je způsobena nádorovým bujením, proto většina bulek v prsu je nezhoubných a nevyžadují žádnou léčbu. Bulky v prsu se vyskytují velmi často a jen málo žen může tvrdit, že je nikdy neměly. Častěji se vyskytují, když dochází ke změnám tvaru prsu v pubertě, těhotenství nebo v určité fázi menstruačního cyklu. Nespecifické změny mohou být spojeny s citlivostí na dotek a obvykle jsou spojeny s hormonálními změnami během menstruačního cyklu. Tyto změny jsou označovány jako fibrocystické. Ojedinělá buňka může být tvořena fibroadenomem, což je v podstatě nadměrně rostoucí lalůček mléčné žlázy. Je to častá nenádorová příčina bulky, není nebezpečná. Jako ohraničená bulka se může v prsní tkáni projevit cysta, což je váček vyplněný tekutinou. Bolestivá bulka může být i ohraničené nahromadění hnisu v podobě abscesu. Jen malé část všech prsních bulek je projevem nádorového bujení.

Cysta je dutina, která je vystlána buňkami a je vyplněna tekutinou nebo vazivem. Cysty prsu jsou drobné hmatné útvary objevující se v prsou nebo v jejich nejbližším okolí (například v podpažní jamce). Vznikají hlavně jako důsledek hormonální nerovnováhy, kdy je koncentrace pohlavních hormonů v krvi snížená nebo naopak zvýšená a neodpovídá fyziologickému rozmezí. Vlastností cyst je zvyšovat funkci orgánu, na kterém vzniknou. U prsu mohou vyjadřovat lítost, že nemáme děti, kterým bychom podaly prs, nebo pocit bezmoci, že nemůžeme utišit někoho, kdo je nám drahý (nemůže si položit hlavu na naši hruď), ať už je to náš bratr, kterému zemřela žena, nebo matka, která se léčí s rakovinou. Cysta prsu značí vývoj, který se uzavírá do sebe, je třeba si vytvořit prostor pro vlastní vývoj podle své vůle, naučit se chránit duševní tajemství. Může také značit přílišnou mateřskou starostlivost a panovačnost. Nezažila jsem něco, co se týkalo mé potřeby o někoho pečovat? Nedotklo se mě hluboce utrpení někoho blízkého, komu jsem nedovedla pomoci?

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších forem rakovinného bujení u žen. Vedle zmutovaných genů hraje jistou roli i pohlavní hormon estrogen. Ženy, které byly nadměrně vystaveny jeho působení, např. díky časnému nástupu puberty, pozdní menopauze nebo tím, že neměly děti, jsou ke vzniku rakoviny prsu náchylnější. Adenokarcinom je zhoubný nádor žlázové tkáně vznikající ze žlázového epitelu. Souvisí s těmi, o které se staráme, a s naším stykem s nimi. Je spjat se šoky, s prudkými zvraty, s pocity viny vůči těm, o které se staráme. Může také vyjadřovat velkou potřebu, aby se druzí starali o nás. Nezažila jsem situaci, která mě hluboce rozhodila nebo poranila, a která se týkala mého dítěte nebo někoho, o koho jsem se starala jako dítě?  

Epiteliom mléčných žláz je nádor buněk epitelu mléčných kanálků. Protože se týká epitelu (vnitřní kůže našeho organismu), souvisí, stejně jako kůže, s našimi kontakty, které udržujeme. Souvisí s příběhem drásavého odloučení, kdy můžeme mít pocit, že jsme ztratili část sebe samých nebo toho, co představovalo zdroj naší náklonnosti, ba někdy i důvod k životu. Lidé to vyjadřují slovy: „To byl muž mého života, to byla moje nejlepší přítelkyně, to ona mi dala život, byl jako moje dítě“ (o domácím zvířeti). S tímto typem rakoviny se setkáváme po úmrtí, po rozvodu, po bolestném rozchodu. Někdy v nás může smrt osoby, která nám byla milá, aniž bychom si to uvědomovali, způsobit bolest z dřívějšího odloučení, jež nebyla vyléčena, což znamená, že nebyly uvolněny emoce nebo nebyl kompletně zažit smutek. Neprožívala jsem těžce rozchod, rozvod, zármutek nebo ztrátu domácího zvířátka? Nemám pocit, že jsem ztratila část sebe samé? Nepřipomněl mi odchod tohoto člověka jiný zármutek, který jsem ještě nevstřebala?

4. Brzlík je hlavní žláza imunitního systému, která vylučuje 3 hormony zapojené do vývoje T – lymfocytů, tedy bílých krvinek, které se podílejí na buněčné imunitě. T- lymfocyty v brzlíku dozrávají, protože se vyvíjejí z kmenových buněk, které sem migrují z kostní dřeně. V průběhu života se brzlík stále více zmenšuje a ztučňuje. Zastupuje vnitřní obranný systém. Při problémech má člověk pocit, že ho někdo napadá. Je to místo zrání osobnosti (poznat vlastní, omezit cizí), učí odhalovat nepřátele a atakovat je, vnitřní sebeobrana. Několikrát si poklepejte prsty na kůži v místě brzlíku. Vnímejte. Položte si otázky: Co cítím v oblasti brzlíku? Co mi pomůže překonat napětí? Pak si na brzlík dejte mechový achát nebo heliotrop, nad brzlík položíte malachit a pod brzlík ametyst a 10-15 minut relaxujte.

S tématem srdečního centra je spojeno: Opuštěnost je úplné nebo postupné přerušení citových vazeb, které poutají nějakou osobu k jejím blízkým. Může jít o pouto přirozené závislosti dítěte k rodičům, anebo o pouto závislosti, jež se vyvine mezi přáteli či v partnerském vztahu. Osoba žije v neustálém strachu, že bude znova opuštěna. Když má milovaná bytost dost takového chování, které ji dusí, a chce větší odstup, aby mohla dýchat, důsledkem bývá, že postižená osoba prožívá pocit opuštěnosti o to bolestivěji.

Máme-li se takové neurózy z opuštěnosti zbavit, musíme přijmout dítě, jakým jsme byli v situaci, kdy jsme se cítili opuštění. V představách v mysli můžeme toto dítě znovu najít a vstoupit pak na scénu jako dnešní dospělí. Je třeba vyhledat toto dítě v sobě a říct mu, že není zcela samo, že jsme tady a že je nikdy neopustíme, že s ním budeme za maminku i tatínka, které tolik potřebovalo, že s námi může počítat. Že mu věnujeme lásku, kterou tolik očekávalo od druhých. Toto dítě se pak může otevřít životu a získat chuť žít. Cítil jsem se opuštěný? Kým? V jaké situaci?  

Pocit méněcennosti je přesvědčení, že nejsem hoden toho, abych byl milován. Chybějící láska k sobě samému, negativní obraz sebe. Výzva k poznání toho, kdo vlastně jsem. Apatie je ztráta motivace a citová netečnost ve spojení s psychopatickými a schizofrenními stavy. Nezažil jsem hluboké zklamání, díky němuž už nevěřím ničemu a nikomu? Nemám tendenci se nechat odradit, když se mi něco zdá příliš obtížné, než abych to překonal?

Sebepoškozování má původ v nenávisti k sobě samému nebo v pocitu, že nemáme žádnou cenu. Člověk je přesvědčen, že pokud druhý odešel, je to jeho vina. Může se nenávidět za to, že kvůli němu někdo trpí, buď v důsledku jeho chování, nebo proto, že není schopen otevřít své srdce někomu, kdo nás miluje a kdo by pro nás udělal všechno. Člověk si myslí: „On či ona si zaslouží někoho lepšího než mě, nebo on či ona si nezaslouží, aby kvůli mně trpěl (a). Z jakého důvodu se tolik nenávidím? Myslím si, že nejsem hoden být milován? Čím se cítím tolik vinen?

Nadváha je vnější plnost místo vnitřního naplnění, vyhýbání se realitě, vnitřní prázdnota, touha po lásce, po něžnosti, oslabené Já, falešný obraz sebe sama. Řešení: naučit se chránit jinak než tukovou izolací. Žena provdána za alkoholika je obézní, on ji bere takovou, jaká je, a proto ona zase vydrží to, že pije. Nebo to může být reakce dospívající dívky, které matka říká, že když ztloustne, nikdo ji nebude chtít. Necítím v sobě citovou prázdnotu? Není pro mě nadváha pojistka věrnosti, v tom smyslu, že když se necítím dobře ve svém těle, neriskuji, že budu někým přitahován někým, kdo by mě zajímal? Nelžu si raději, než abych čelil tomu, co mě tíží? Nemám, když jsem v partnerském vztahu, tendenci ve snaze splnit očekávání partnera, zapomínat sám na sebe a nepociťuji tudíž nedostatek prostoru pro sebe? Co mě tíží?

Zimomřivost. Zimomřivým lidem je hned zima a špatně snášejí pokles teploty. Čím víc lidí je v místnosti, tím je jim tepleji, zatímco zůstanou-li sami ve velké místnosti bez zdroje tepla, je jim zima. Chlad bývá za takových okolností spojován se samotou, zatímco teplo se společností. Tito lidé většinou v dětství zažili, že je někdo opustil. Mohlo jít o nepřítomnost jednoho z rodičů, většinou o otce. Můžeme si změnit rovnici chlad=samota, opuštěnost na chlad = aktivace, stimulace energie. Necítím se často sám? Nestýskalo se mi po někom z rodičů?

Agresivní a asociální chování. Jeden mladík vyrostl v dysfunkční rodině. V kolektivu vždy zpíval o něco hlasitěji než ostatní. Nesnesl totiž, aby jeho hlas splynul se sborem, protože měl silnou potřebu si uchovat vlastní identitu. Léčení poslechem hudby mu pomohlo získat pocit rovnováhy, aby se mohl vnímat jako individualita, a zároveň splynout s ostatními dětmi. Pomohlo mu překonat hluboce zakořeněný pocit odmítnutí a osamocenosti a vyjádřit úctu k druhým. Zneužívání. Pokud člověk v životě zažil trauma, mohl určité tóny duše ze svého repertoáru (života) potlačit. Poslech hudby, například Serenády u dveří (Serenade at the Doorway) od Ann Mortigoo, může pomoci takovému člověku uvolnit svalové napětí a spojit se semocemi, schovanými za emoční otupělost. Jedna zneužívaná klientka prohlásila: „Už nebudu mlčet“ a opustila tak místo plné pochybnosti a strachu a vstoupila do světa volby a osobní síly.

5. Oběhová soustava a význam nemocí. Každý orgán těla je odkázán na neustálý přítok krve. Tlukot srdce pohání krev do tepen, které se větví na menší cévky a rozvádějí okysličenou krev po celém těle. Tyto tepénky se pak větví na vlásečnice, jejichž stěna je tak tenká, že ji mohou prostupovat kyslík, živiny, minerály a další látky do okolních buněk a tkání. Odpadní látky jsou ze tkání a buněk odváděny krví. Kapiláry se sbíhají a zvětšují, čímž se tvoří žilky a nakonec žíly, odvádějící krev zpátky do srdce. Tato síť cév má délku kolem 150 000km. Při problémech jsme frustrováni ve svých očekáváních od druhých, nebo máme tendenci zadržovat lítost, zklamání, roztrpčenost, což brání životu (krvi), aby v nás čile koloval. Nezažívám zklamání a frustraci z toho, co očekávám od svých blízkých nebo od osoby, kterou miluji? Nemám tendenci v sobě ukládat negativní zkušenosti ze styku s druhými? Je pro mě problémem překonávat poranění, která jsem utrpěl ve styku s těmi, které miluji?

Krev se skládá z buněk, plovoucích ve žluté tekutině zvané plazma, která je tvořena z 90% vodou, v níž jsou rozpuštěny látky jako glukóza, hormony, enzymy, bílkoviny, odpadní látky jako močovina a kyselina mléčná. Krví se dostávají kyslík a živiny k buňkám, odvádějí se zplodiny, dopravují hormony a šíří se teplo z těla k centrům kontrolujícím tělesnou teplotu. Krev hraje důležitou roli v boji proti infekci a při hojení ran. Máme v sobě asi 5 litrů krve. Červené krvinky přenášejí kyslík (žijí asi 3 měsíce, je jich v krvi nejvíce), bílé krvinky (je jich v krvi nejméně) jsou součástí imunitního systému a krevní destičky hrají zásadní roli při srážlivosti krve.

Červené krvinky postrádají jádro a obvyklou vnitřní stavbu buněk. Obsahují hemoglobin, který se skládá z hemu (barviva bohatého na železo), a globinu (bílkoviny). Kyslík se v plicích naváže na hem a vytvoří oxyhemoglobin. Takto navázaný putuje kyslík krevním řečištěm do všech částí těla. Každý člověk má jednu ze čtyř krevních skupin, které jsou dány znaky (antigeny) na červených krvinkách, tzn. aglutinogeny. Tyto antigeny mohou být buď jen A, jen B, oba AB, nebo žádný 0 a stejně se nazývají krevní skupiny. Krev je sídlo životní síly a života vůbec. Poruchy krevního oběhu – nedostatek energie, ztráta vnitřní motivace, ztráta radosti, odmítnutí odpovědnosti.

Anémie je stav, při kterém je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu. V důsledku toho je snížena schopnost krve dodávat kyslík tkáním. Příčinou anémie je porušená tvorba červených krvinek, nebo jejich zvýšený zánik. Může být způsobená nedostatkem látek nutných pro  produkci červených krvinek, např. železa. 1. typ - hemolytická anémie vzniká z velkoplošné rapidní destrukce červených krvinek (hemolýzy). Je nejčastěji způsobena abnormální imunitní reakcí, při níž tělo produkuje protilátky, které napadají červené krvinky a tkáním pak kyslík chybí. Tato reakce může být následkem autoimunitní poruchy spuštěné léky jako penicilín. 2. typ – důsledek zděděných poruch, které způsobují, že tělo produkuje abnormální formy hemoglobinu – jako je srpková anémie, při níž jsou červené krvinky zdeformovány do tvaru zakřiveného srpku. 3. typ – aplastická anémie vzniká, když kostní dřeň není schopna produkovat dostatečný počet červených krvinek. Anemii může způsobovat pocit osamění, oslabené Já, chybějící účastenství a ztráta chuti do života. Postoj „ano, ale“, nedostatek radosti a strach ze života. Necítím se nepochopený a sám mezi lidmi? Je možné, že si upírám právo žít? Nemám pocit, že už nemám sílu čelit všem potížím, s nimiž se v životě setkám?  

Leukémie je rakovina bílých krvinek. Je to růst rakovinných bílých krvinek v kostní dřeni, čímž se snižuje produkce červených a bílých krvinek a krevních destiček a tělo pak není schopno bojovat s infekcí. Rakovinné buňky se šíří do krve a způsobují zvětšení lymfatických uzlin, sleziny a jater. Leukémie může být akutní nebo chronická. U akutní lymfatické leukémie se rakovinné nezralé lymfocyty, zvané lymfoblasty, nekontrolovaně množí a sílí v kostní dřeni. V důsledku toho je produkce normálních krvinek narušena, takže jejich úroveň klesá příliš nízko. Navíc lymfoblasty vnikají do krve, kde se dále množí a roznášejí rakovinu do dalších orgánů v těle. Vyjadřuje nízké sebehodnocení, pocity méněcennosti a bezmoci, ničení se, pocit marnosti a bezvýchodnosti. Co jsem prožíval, než u mě objevili leukémii? Nezažíval jsem hluboký pocit méněcennosti? Neměl jsem pocit, že nedokážu porazit svého protivníka?

Krevní destičky představují naše barikády, tedy ochranu, abychom si uchovali síly. Při nadměrné tvorbě destiček se cítíme potřebu chránit, při snížené tvorbě se musíme uchýlit od útoku, protože jsme velmi zranitelní (hemoragie, purpura). Hemofilie je dědičná nemoc charakterizovaná zvýšenou krvácivostí v důsledku poruchy srážlivosti krve. Protože postihuje výhradně muže, ale přenášejí ji ženy, je na místě se zeptat, co prožila duše takových osob. Nebyli jste při minulé inkarnaci hluboce poraněni nějakou ženou? Jaké jsou mé vztahy k opačnému pohlaví? Krvácení souvisí se ztrátou radosti (krvácení z nosu), lézemi (ekzémy, hemoroidy), anebo se snahou našeho těla o uzdravení, například krvácení ze žaludečního vředu. Otrava krve je stav, při němž se z infekčního ložiska nebo z některého prasklého orgánu uvolňují bakterie. Provází ji tachykardie, zimnice, zvýšená teplota. Je to „zlá krev“. Nemám pocit, že mi někdo nebo něco otravuje život?

Tepny jsou cévy, které dopravují okysličenou krev od srdce k tkáním a orgánům. Tepny rozvádějí energii, zajišťují přežití buněk, jimž přinášejí kyslík a živiny. Jejich stěna je tak tenká, že jí mohou prostupovat kyslík, živiny, minerály a další látky do okolních buněk a tkání. Jejich silná stěna se svalovou a elastickou vrstvou odolává vysokému tlaku, který vzniká při srdečním stahu. Při relaxaci srdeční svaloviny se tepny zúží, což pomáhá dalšímu pohybu krve. V tepnách proudí 20% veškeré krve. Představují to, co přinášíme nebo dostáváme od druhých, abychom si udrželi nebo uchovali vše, na čem nám záleží. Může jít o vztah k partnerovi, rodinu, podnik, dům nebo dítě. Problémy se týkají našich očekávání od života nebo od našeho okolí.

Žíly vedou krev zpět k srdci poté, co okysličila tkáně a orgány. Odtud pak krev putuje do plic, kde je zbavena oxidu uhličitého. S výjimkou plicních žil přepravují žíly krev odkysličenou a odvádí odpadní látky z buněk a tkání zpátky do srdce. Jsou mnohem ohebnější než tepny a mají mnohem tenčí stěnu. Krev v nich proudí pod poměrně nízkým tlakem, tedy pomaleji a klidněji. Větší žíly obsahují chlopně, které brání zpětnému toku krve. V žilách proudí 75% veškeré krve. Úkolem žil je vracet použitou krev (podobně jako odpadní vody v domě), aby mohla být očištěna. Nemoci postihující žíly tak mohou souviset s nesnázemi a problémy, které nedokážeme překonat. Žíly představují hranice našeho já, naši schopnost čelit nesnázím, vypořádat se s problémy nebo odstraňovat z cesty vše, co nám brání žít v čistém a jasném prostředí. Křečové žíly – rozšíření žil, chybějící elastičnost vláken. Nesnáze ve snaze zbavit se toho, co je zdrojem našich problémů a co nám brání žít v harmonii. Když se setkáme s nějakou překážkou, kterou se nám nezdaří odklidit z cesty, naše žíly se zvětší. Nemám pocit, že musím čelit problému, který se neřeší? Vlásečnice spojují tepny a žíly a proudí v nich pouze 5% veškeré krve. Představují přechod od jedné etapy k druhé, ale rovněž výměnu s naším prostředím.

Srdce je svalová pumpa těla, 12 cm dlouhá a 9 cm široká. Leží mírně vlevo mezi plícemi. Pracuje jako dvě sehraná čerpadla, vhánějící krev do celého těla. Jeho pravidelný tlukot pohání krev do tepen, které rozvádějí okysličenou krev po celém těle. Svalovina ve stěně srdeční (myokard) provádí srdeční stahy, neustále pracuje a potřebuje hojné zásobení kyslíkem a živinami z krve, což je zajišťováno vlastní soustavou srdečních tepen. Odstupují z hlavní tepny (aorty) a vysílají menší větve do srdeční svaloviny. Podobně jsou uspořádány srdeční žíly sbírající odpadní látky ze srdce, většina krve z těchto žil odtéká do pravé předsíně. Perikard (osrdečník) je dvouvrstevná blána obklopující a chrání srdce.

Srdce se skládá ze čtyř částí - pravé předsíně, pravé komory, levé předsíně a levé komory. Spodní komory mají silnější stěnu než horní předsíně. Srdce obsahuje čtyři chlopně usměrňující tok krve. Mezi pravou komorou a pravou předsíní je trojcípá chlopeň, mezi levou předsíní a levou komorou je dvojcípá chlopeň. Ve výtokové části komor jsou uloženy dvě poloměsíčité chlopně: chlopeň plícnice mezi pravou komorou a plicnicí (usměrňuje tok krve z pravé komory do malého oběhu) a aortální chlopeň mezi levou komorou a aortou (usměrňuje tok krve z levé komory do velkého oběhu).

Pravá a levá část srdce jsou odděleny přepážkou, která je tvořena hlavně svalovinou. Soubor čtyř vazivových kroužků, zabudovaných v horní části srdce, je součástí srdečního skeletu. Kroužky představují pevný základ pro úpon čtyř srdečních chlopní a pro různé vrstvy srdeční svaloviny. Jejich pevnost zabraňuje deformaci chlopní. Šlašinky poutají cípy srdečních chlopní k vnitřnímu povrchu komor. Aorta (srdečnice) je hlavní, největší tepna, jejíž průměr je 2,5cm. Vychází přímo z levé srdeční komory a zajišťuje přívod okysličené krve k orgánům a tkáním. Prodloužení aorty směrem do břicha se nazývá břišní aorta. Aorta představuje matku živitelku, neboť ona a další tepny zajišťují zásobování orgánů kyslíkem. Nejsem v situaci, kdy už nechci nic přijmout od nějaké osoby, skupiny či podniku, které mi ublížily, nebo se pokoušely mě ovládnout či mít nade mnou moc?

Do předsíní přitéká krev ze všech částí těla a z komor je vháněna do obou krevních oběhů. Síla srdce vychází z jeho komor, jejichž stěny tvoří silná svalovina. Při svém stahu vypuzují krev do tepen. Nad komorami leží předsíně, které mají tenčí stěny a fungují jako pasivní rezervoáry pro krev, která do nich přitéká žílami. Každý úder srdce má dvě fáze: v první fázi je srdeční svalovina ochablá a srdce se naplní krví, při druhé fázi se stáhne a vypudí krev. Purkyňova vlákna jsou specializované dlouhé tenké buňky srdeční svaloviny, které vedou elektrické vzruchy v srdci. 

Malý a velký oběh. Z pravé části srdce je krev vháněna do plic, kde se okysličuje a potom se vrací do levé části srdce (plicní neboli malý oběh). Z levé části srdce je okysličená krev vháněna do celého těla. Odkysličená krev ze tkání se vrací do pravé části srdce (tělový neboli velký oběh). Oblast prodloužené míchy zvaná kardiovaskulární centrum vysílá vzruchy vedené hlavovými nervy (převážně bloudivým nervem), aby byla klidová frekvence kolem 70 stahů za minutu. Při námaze nebo stresu signály řízené hypotalamem, způsobí zvýšení srdeční frekvence. Srdeční frekvence je také ovlivněna hormonálně, například adrenalinem.

Srdce představuje naši motivaci k životu. Když nemáme dojem, že musíme vynakládat velké úsilí, abychom žili, pak od svého srdce mnoho nežádáme. Ale když naopak máme pocit, že vše od nás vyžaduje úsilí, že náš život je stálý boj, a že chceme-li něco dokázat, musíme hodně pracovat a nešetřit se, můžeme od srdce požadovat až příliš a vyčerpávat je. Oblast srdce je spojena se zármutkem, smutkem, ztrátou, bezmocností, deziluzí, zahanbením, studem a ponížením. Je tu uložena genetika starých vzpomínek. Srdce ale také zobrazuje umění povyšovat každodenní realitu do vyššího smyslu jako svou praktickou duchovní cestu za poznáním. Má co do činění s naším povědomím o životním poslání, o poslání našich vztahů, o poslání našich rodin, firem atd.

Problémy se srdcem se týkají úsilí, které vynakládáme, abychom žili, a abychom bránili to, co nám leží na srdci. Při bolestech u srdce nám leží něco na srdci, naše srdce puká žalem. Tachykardie je zrychlení srdečního rytmu způsobené nejčastěji emocemi, které se snaží dostat na povrch. Tyto emoce nejčastěji rezonují s jinými, staršími. Jaké emoce vás tíží? Vnímejme své srdce. Stav klidu, kdy předsíně přijímají krev, a stav akce, kdy komory vypuzují krev. Uvolňujeme všechny systémy přesvědčení, které brání srdci přirozeně fungovat. Jaký problém srdce je zdrojem této situace? Co v této chvíli stojí za to, abyste nemiloval?

Ischemická choroba srdeční – pokud je zásobení krve myokardu sníženo, nemohou se kyslík a živiny dostat ke svalovině. Následkem toho se může rozvinout některá z forem ICHS: 1. Ateroskleróza je ztrátou pružnosti, ztluštění a tvrdnutí stěn tepen, kterou často provází usazování tuků (cholesterolu) na vnitřní straně tepen. Ateroskleróza postihuje nejčastěji srdeční tepny, aortu, cévy dolních končetin, ledvin a mozku, a to v místech, kde je cévní stěna vystavena turbulentnímu proudění, např. v místech, kde se cévy větví – tvoří se tu víry, což vede k poškození. Stěna tepen se v těchto místech často ztlušťuje, protože do plátů vrůstají novotvořené svalové buňky. Ateroskleróza označuje emocionální napětí. Pokládám život za boj? Nedusím v sobě lítost, která mě trápí? Neskrývám tajemství, které jsem nikdy nikomu neřekl? Jak bych se mohl osvobodit od těchto emocí, abych se opět mohl radovat ze života?

2. Angina pectoris je bolest na hrudi, objevující se při námaze - při cvičení, stresu, při chladném počasí, přejedení a tišící se v klidu. Je znamením, že srdeční svalovina není dostatečně zásobována krví, většinou pro zúžení tepen způsobené aterosklerózou. Svalovina je v křeči. Záchvat začíná těžkou svíravou bolestí za hrudní kostí, bolest ustává po 10-15 minutách. Po záchvatu se svalovina zotaví. Znamená úzkoprsost, přílišné hodnocení vlastního ega a ztrátu vlastního teritoria. Bolest nás nutí, abychom více naslouchali svému srdci. Nemám strach, že ztratím, co mi leží na srdci (své dítě, druha, podnik, práci)? Neztratil jsem něco, z čeho jsem žil (práci, úspory na důchod)? Nepůsobí mi potíže přijmout odchod, třeba do důchodu? Nemám pocit, že mě někdo z blízkých připravuje o energii?  

3. K srdečnímu infarktu dochází při nedokrvení srdeční svaloviny, způsobené uzávěrem tepny. Vzniká v důsledku sníženému přítoku krve tepnami, na podkladě aterosklerózy a následné tvorby krevní sraženiny, která může zcela přerušit tok krve k některé části srdeční svaloviny a způsobit tak odumření této tkáně. Je nutné co nejdříve obnovit přítok krve k poškozeným buňkám, aby tkáň byla zásobena kyslíkem, živinami a nehromadily se tu toxické látky. Bolest na hrudi připomíná anginu pectoris, ale je krutější, nemusí být vyvolána tělesnou námahou a neustupuje ani v klidu. Při infarktu dochází k pocení, dušnosti, pocitu na zvracení a k bezvědomí. Značí velký stres, následkem vnitřních zábran nemůže život probíhat nerušeně a volně, těžká hlava. Více naslouchat svému srdci a pocitům. Nemám dojem, že jsem se tolik snažil uchovat nebo získat něco, na čem mi záleží, až jsem začal zanedbávat své zdraví a to, jak mi bylo?

Nemoci srdeční svaloviny – postižení myokardu nebo perikardu. Dlouhodobé nebo těžké poškození srdeční svaloviny může vést k srdečnímu selhání, při kterém je snížen srdeční výkon. 1. Myokarditida, zánět srdeční svaloviny - způsobují je viry, důsledek revmatické horečky nebo jiné autoimunní poruchy. 2. Kardiomyopatie, nezánětlivé onemocnění srdeční svaloviny - svalovina slábne, je poškozována a napínána. 3. Perikarditida, zánět osrdečníku - je doprovázená horečkami a bolestmi v hrudníku, vzniká při virové infekci nebo při infarktu myokardu. Zanícené vrstvy osrdečníku nemohou po sobě hladce klouzat, dřou se o sebe a drhnou. Nemám strach o své srdce? 4. Selhání srdce - srdce ztrácí schopnost účinně přečerpávat krev do plic a do celého těla, a to buď náhle (akutní srdeční selhání), nebo postupně (chronické srdeční selhání), z čehož vzniká plicní otok a je omezeno vstřebávání kyslíku, nebo otoky dolních končetin a spodní strany zad.

Poruchy stavby srdce. 1. Vrozené vady srdeční bývají způsobené vývojovou chybou v raném embryonálním vývoji. 2. Chlopenní vady - buď je chlopeň příliš úzká a brání krevnímu průtoku, nebo při nedostatečnosti se chlopeň pevně neuzavírá a dochází ke zpětnému toku krve. 3. Srdeční šelesty – chlopenní vady mohou být příčinou neobvyklých zvuků vznikajících turbulentním prouděním krve, když krev naráží na cípy zúžené chlopně nebo když teče zpět při nedostatečnosti chlopně a potkává se s krví tekoucí vpřed.

Poruchy krevního oběhu a srdečního rytmu. 1. Embolie - embolus (vmetek) je část tkáně, většinou část krevní sraženiny nebo uvolněného tuku, která se odloupla ze svého původního místa, putuje krevním oběhem, dokud se nezaklíní v nějaké cévě, a může způsobit částečný nebo úplný uzávěr cévy. Embolus v tepně zásobující mozek může být příčinou mrtvice. Nevleču s sebou už dlouhou dobu nějaký problém, který nedokážu vyřešit a který mě blokuje? 2. Trombóza - pokud se při poruchách oběhu vytvoří trombus (krevní sraženina), může částečně nebo úplně uzavřít tepnu, žílu, nebo dokonce část srdce. Pomalu proudící krev je náchylnější ke srážení a vytváření trombů, k čemuž často dochází v hlubokých žilách dolních končetin a trupu. Přesně lokalizovaný problém blokuje volný průběh věcí, zakořeněné názory, neměnné stanovisko, zablokování radosti ze života. Jaká situace mi brání mít radost? Nemám pocit, že celý život jen řeším problémy? 3. Aneurysma je patologický otok a zeslabení stěny tepny vedou k vyklenutí její stěny. Vzniká tehdy, když vysoký krevní tlak roztahuje a napíná již oslabenou stěnu některé tepny. Necítím se unavený, ubitý, když musím vynakládat tolik úsilí, abych prosadil své myšlenky a přání?

4. Hypertenze (zvýšený krevní tlak). Normální krevní tlak je výsledkem činnosti srdce, které krev vhání do krevního oběhu. Při hypertenzi tento tlak překračuje normální hodnoty a může poškodit vnitřní orgány, časem dochází k mozkové mrtvici, onemocnění srdce a selhání ledvin. Zvýšený krevní tlak souvisí s prožíváním silných emocí (strachu, hněvu, úzkosti) nebo emocí dávného data (narození nemanželského dítěte, potrat, znásilnění), příliš vysokou dynamičností a ctižádostí. Nečelím situaci, která je zdrojem velkého emocionálního napětí? Nechráním tajemství, které nemohu nikomu prozradit? Nemám tendenci potlačovat emoce? Krevní tlak může snížit poslech Bacha, Vivaldiho, Bizeta, Debussyho, Nata Kinga Colea, Johna Denvera, Judy Collinsové. Hypotenze (nízký krevní tlak) – tep života je slabý, nemáme chuť bojovat, cítíme se sami, ponecháni sami sobě, skleslí, chybná konfrontace s konflikty, malá dynamičnost, vyhýbání se situaci. Proč prožívám takový smutek nebo skleslost? Neztratil jsem motivaci žít?

5. Arytmie – poruchy tepové frekvence neboli rytmu jsou způsobeny poškozením převodního systému srdečního, který určuje způsob, jakým se srdce stahuje. U arytmie se srdeční frekvence neobvykle zpomaluje, zrychluje nebo je nepravidelná. Vypadl jsem ze svého rytmu, rozum a cit nejsou v rovnováze, jsem trochu odstrčený a nepoddajný, nevyrovnal jsem se s minulým traumatem, silná emoce, na které jsem ustrnul. Když k ní dochází v noci, znamená to, že trauma je uloženo v našem nevědomí a snaží se dostat na povrch. Neustrnul jsem v nějaké traumatizující situaci v minulosti?

Afirmace k podpoře kardiovaskulární soustavy. Moje srdce tluče v rytmu lásky. Vracím radost do středu svého srdce. Vyjadřuji lásku všem lidem. Radost prochází myslí, tělem a mými zážitky. Jsem na sebe mírný. Nacházím nový přístup k řešení obtížných situací. Jsem zcela otevřený životu a radosti. Miluji proud života. Volně vyjadřuji lásku a radost druhým. Moje láskyplné myšlenky udržují můj imunitní systém při síle. Poslouchám se s láskou. S radostí se zbavuji nepotřebného. Probouzím v sobě nový život. Proudím. Prožívám radost ve všech aspektech života.

6. Zvuk a hlas. Naše svaly potřebují být pružné, abychom se mohli fyzicky i duševně pohybovat. Pokud vědomě tónujeme a zpíváme, užíváme svůj hlas k tomu, abychom rozezněli tkáně svého těla. Abychom se povznesli a spojili se s krásou, bezpodmínečnou láskou. Stavem, ve kterém jsme žili ve vědomí 5D.

Skladby: Maya - Srdce
Mayana - Feel the rhythm of your heartbeat

Buňky mají vědomí. Pokud svému tělu dáme nový (mírně neočekávaný směr), rozptýlení může vyvolat léčivý účinek. Cílem moderní formy psychoterapie je umožnit informacím obsaženým v těle, aby se přesunuly do vědomí člověka a sehrály určitou roli v procesu uzdravování.

HÁM – tón k uvolnění bolesti a napětí
MMM - tón, který uvolňuje zoufalství, vztek a rozmrzelost, pomáhá k návratu do rovnováhy, mírnosti a uvolnění strachu

Imaginace je podněcována zvenčí (sledování filmu, billboardu) nebo vznikne spontánně (ve spánku, denní snění, inspirace). Obrazy způsobí, že člověku začne rychleji proudit krev. Sílu imaginace násobí hudba, jež umocňuje jeho vliv v rovině fyzické, psychické a duchovní. Hudba dokáže vytvořit proud, po němž obrazy plynou, a zároveň může ulovit konkrétní obraz do sítě – zachytit ho, abychom ho mohli rozebrat, a ve vteřině pustit opět po proudu. Některé obrazy je třeba dostat z těla, například při uvolnění traumatu po vážné nehodě. Terapeut může asistovat, aby si člověk tuto nehodu představil a vydal ze sebe křik i všechny ostatní zvuky, jež vyjadřují jeho nesmírný strach o vlastní život i o život druhých lidí, který pocítil. Výkřik je poselstvím určené podvědomé mysli, že sice došlo k traumatu, ale nyní nastal čas se uvolnit. Hudba pomůže energii svobodněji obíhat po těle a držet vnitřní orgány, soustavy a tělesné funkce vyladěné.

Rituály jsou nedílnou součástí života, obzvláště v období rytmických cyklů rovnodennosti nebo slunovratu. Inteligence a soucit srdce a hnutí vibrace tónu duše přináší lidem velkou harmonickou sílu. Zvuk a jeho nespočetné množství rezonancí, jako třpytící se světlo krystalu, spojuje ty, kteří věří, že je možné žít v souladu s božstvím. Vědomé žití je život naplněný světlem vědomí duše. Jako rozvinuté bytosti na fyzické, emoční, mentální i spirituální úrovni, se stáváme lidskými anděly. Přes naši lidskou existenci se stáváme interprety světa hmoty a naším úkolem je být spojený se zdrojem.

První čakra – ÓÓÓ
Druhá čakra – HÚÚ
Třetí čakra – HÓÚ
Čtvrtá čakra – MÁÁ
Pátá čakra – HÁÁ
Šestá čakra – HÉJ
Sedmá čakra – HÍÍ

Při východu a západu slunce tónujte 3x HÁM do srdeční čakry. Jste naplněni tónem své duše, písní vaší duše. Pak tónujte AUM na 33 dechů. Zaměřte pozornost na spodní stranu žeber. 

Hudba a pokrm přimějí kolemjdoucího, aby se zastavil. 
Zůstaň věrný velikému obrazu a přijde vše, co dlí pod nebesy. Přijde to nezraněno, spočine v bezpečí a míru
.

7. Krystaly. Vhodné krystaly na hrudník a jeho orgány: růženín, růžový achát, zelený aventurín, fluorit, fuchsit, vltavín, jadeit, heliotrop, smaragd, chryzopraz, unakit, kunzit, larimar, malachit.

Podpora srdce - pyramida v oblasti srdce ze zelených nebo růžových krystalů.
Oběhový systém, srdce – ametyst, chalcedon, červený jaspis
Krev - ametyst, hematit, červený jaspis, heliotrop
Cévy – obsidián
Brzlík – smithsonit (klencový nerost), heliotrop, zelený achát, čaroit, sugilit
Paže, ruce - vltavín, akvamarín, malachit, celestit

Nižší srdeční centrum – je zde uložena paměť duše a vzpomínky duše. Při nerovnováze centra se cítíme vykořenění, neznáme smysl svých činů, jsme ztracení, smutní, neschopní vyjádřit pocity a jsme závislí. Vyšší srdeční centrum (danburit, na obrázku) – při aktivaci se spojujeme s bezpodmínečnou láskou, při správné funkci jsme soucitní, empatičtí, pečující, odpouštějící, duchovně napojení. Při nesprávné funkci jsme duchovně odpojení, truchliví, sebestřední, neschopní vyjádřit pocity.

Oběhová a trávicí soustava. Je třeba udržet hladké proudění tekutin v těle. Pokud tělo prokazuje schopnost úspěšně odolávat chorobě, je to proto, že celý systém pracuje v harmonii, že krev, lymfa a ostatní tekutiny řádně cirkulují a játra, slezina a ledviny si zachovávají integritu.
1. Červené kameny, rubín a granát, jsou spojeny s krví, a tedy s vitalitou, životní silou a ochranou, dále heliotrop, hematit (říká se mu krev Země).
2. Síť Slunce podporuje proud tekutin v těle, jeho oběhovém systému - 6 rubínů (1 nad hlavu, 1 pod chodidla, 1 ke každému loktu, 1 ke každému kolenu).

Láska a empatie. Láska a empatie mohou být vyjádřeny jako porozumění, přijetí, podpora, tolerance, péče, harmonie a nesouzení druhého.
Růžové, červené a bílé kameny jsou dynamické a sjednocující, neutralizují negativitu a agresi a osvobozují.
1. Síť soucitu - uklidnění a vyjasnění, napravuje omezení ve vašem vnímání ceny vašich akcí a smyslu života, dává širší porozumění jiných lidí a jejich potřeb. 12 křemenů (1 nad hlavu, 1 mezi chodidla, 10 kolem těla, 1 rubín (na srdeční čakru).

Síť bezpodmínečné lásky. Energeticky vyživuje vaše osobní energetické pole, urychluje léčení a napomáhá sebe bezpodmínečně přijmout, uvolňuje poškozující myšlení, ať už je příčina vnější nebo vnitřní, uvolní pocity izolace.
1. Dát si kolem celého těla 12 růženínů, pustit si relaxační hudbu a nechat působit krystaly asi 20 minut.
2. Dát přes noc do každého rohu postele jeden růženín a další růženín si dát na oblast srdce.

Otevření srdečního centra druhého člověka pomocí růženínu. Vezměte si do ruky růženín a uvolněte ze srdečního centra vše, co tam nemá být. Nechte růženín pracovat tak dlouho, než pocítíte, že je toto centrum vyrovnané a člověk se dostal do vnitřního klidu.

8. Pohyb. Elektromagnetické pole srdce je 5000 krát větší než pole mozku. Srdce je alchymistická nádoba, která obsahuje mocný tvořivý svět emocí. Když transformujete olovo své osobní historie v čisté zlato otevřeného srdce, září do prostoru kolem vás a osvětluje cestu vpřed. Pokud nejste ve svém fyzickém těle uzemnění, stoupá energie s příchodem silných emocí do hlavy. Může se vám pak snadno stát, že v noci nebudete spát, ztraceni v labyrintu snahy vymyslet způsob, jak se dostat z pocitů, které cítíte.

Pomyslete, jak se strom pohybuje v bouři: pohybuje se s bouří. Tanečník ve vás vám může ukázat, jak se pohybovat tak, abyste zůstali uzemnění v jakékoliv situaci, která může nastat. Pokud rozvinete schopnost tancovat své pocity, zjistíte, že zážitky, které pro vás v minulosti mohly být zahlcující, nyní dokážete obsáhnout a můžete se z nich učit. Dokonce si tu jízdu můžete užívat. Své emoční stavy komunikujeme skrze pohyb, tělesný postoj, tón hlasu a slova. Plodná komunikace nastává, pokud jsou slova, srdce a skutky v souladu. Je-li to ještě spojeno s ochotou vidět a cítit věci z pohledu druhého, komunikace může skutečně někam dospět.

Mé srdce je doma v mém těle. Mé tělo je doma na Zemi. Jsem tady. Jsem v bezpečí. Tělo je tu doma a já jsem doma ve svém srdci. Srdce je tu doma a já jsem doma ve svém srdci. Mysl je tu klidná a já jsem se svou myslí v míru.

Vnitřní jing a jang. Pojďme zažít vnitřní jing a jang a tanec mezi nimi. Je to základní kámen cesty léčení pohybem.

Vnitřní jang – přeneste pozornost na svou kostru, pociťujte sílu a vzpřímenost své páteře. Dovolte hrudi a žebrům, aby se rozšiřovaly, koruně hlavy, aby se táhla vzhůru, konci páteře, aby se protáhl dolů, a srdci, aby se povzneslo k slunci. Pociťujte svého vnitřního bojovníka, svou sílu, odolnost, odolnost a zaměřenost. Najděte bod, na který se zaměříte, zde je váš smysl pro záměr, pohyb a odhodlání. Dýchejte do svého aspektu a řekněte ANO svému smyslu pro záměr a směřování. Požádejte vesmírného božského otce, aby vám dodal sílu, podpořil vás a posílil váš smysl pro záměr - je prostoupen silou, pravdou, spravedlností, láskou. Dejte pozornost vašemu postoji, zpevněte jej, a posilněte tak své vnímání bojovníka v sobě, který vám dává odvahu stát se vším, čím se stát můžete. Vneste do svého záměru vitalitu a řekněte ANO svému směřování. Jaké další vlastnosti, tvary a projevy jangové energie si z této základny přijetí dokážete představit, vyvolat nebo ztělesnit?

Vnitřní jing – přeneste svou pozornost do tkání a svalů svého těla a dovolte si uvolnit se, cítit svou tělesnost a svůj dech. Dech prostupuje každou část vašeho těla a všechno zjemňuje, otevírá a rozšiřuje. Přitakejte všemu, co se v těle děje. Představte si, jak něžná, moudrá a milující matka bere vaše tělo láskyplně do náruče a láskyplně objímá vše, co se v něm nachází. Uvědomte si podporu země pod sebou. Jaké další vlastnosti, tvary a projevy jinové energie si z této základny přijetí dokážete představit, vyvolat nebo ztělesnit?

Setkání jingu a jangu – prociťujte vzájemné působení těchto dvou tvarů a energií. Dovolte jim, ať se vzájemně podporují a posilují, užívejte si životní energii, která mezi nimi vzniká. Spočiňte ve tvaru, který je uprostřed těchto dvou polarit.

9. Dotek. Srdce má různé způsoby sebevyjádření a dotyk je jedním z nejdůležitějších jak v každodenním životě, tak v terapeutickém kontextu. Když řekneme: „To se mě dotklo,“ vyjadřujeme tím důležitost dotyku. Sexualita byla osvobozena, ale ještě bychom měli osvobodit dotyk a všechny ostatní podoby fyzické náklonnosti mezi ženami, muži, mezi ženami a muži a mezi rodiči a dětmi. Svět nemusí být tak sexuálně rozdělený. Přivítejme mezi sebou více jemnosti, smyslnosti a radosti ze vzájemného sdílení a naplňování tužeb.

Ivana Valová
www.atlantskaskola.cz


[ HOME | KALENDÁŘ KURZŮ | STUDIJNÍ PLÁN | ČLÁNKY A RECENZE RSS | REGISTRACE | KONTAKT ]

Atlantská škola
Design a tvorba stránek Business Logic s.r.o.